Apartamenty Gruzja

 
 
 
język:
 
 
 

Sprawdź dostępność

 
 
 

 
 
 
 
 
szukanie zaawansowane »
 
 
 
 
 
 

O Gruzji

 

Zobacz też: Gruzińska Droga Wojenna

Gruzja to niepodległe państwo w regionie Kaukazu. Mieści się ono na skrzyżowaniu Azji Zachodniej i Wschodniej. Od zachodniej oblewa je Morze Czarne, zaś od strony lądowej graniczy z Rosją, Armenią, Turcją i Azerbejdżanem. Państwo zajmuje na mapie 69 700 km2. Gruzję zamieszkuje 4 600 000 mieszkańców, z czego ponad milion żyje w stolicy kraju, Tbilisi.

Historia narodu gruzińskiego sięga IV wieku. Największe znaczenie międzynarodowe kraj osiągnął w XI-XII wieku, za rządów króla Dawida IX i królwej Tamar, do pozycji której nigdy już nie wrócił. Na początku XIX wieku, przyłączony do Imperium Rosyjskiego. Po krótkim okresie niepodległości w 1917 roku, Gruzja została Republiką Radziecką, by niepodległość odzyskać ponownie w 1991 roku.

Gruzja jest krajem bardzo górzystym. Historycznie, zachodnia część Gruzji był znany jako Kolchidy, natomiast wschodnia plateau nazwano Iberia. Najwyższym szczytem jest Szchara (5068 m n.p.m.). Najbardziej znanym szczytem Gruzji jest zaś Kazbek (5047 m n.p.m.), leżący w pobliżu Gruzińskiej Drogi Wojennej. Teren pomiędzy Kazbekiem i Szcharą zdominowany jest przez liczne lodowce. W sumie, na terenie kraju znajduje się ich 2 100, a czego blisko 30% na wspomnianym terenie.

 

Gruzja jest krajem o bogatej kulturze. Charakterystyczne jest tutaj zamiłowanie do rodzimego folkloru, unikalnej muzyki tradycyjnej, teatru, kina i sztuki. Gruzini posiadają trzy unikalne alfabety. Do najbardziej znanym pisarzy gruzyńskich należą Grzegorz Orbeliani, Nikoloz Baratashvili, Ilia Chavchavadze , Akaki Tsereteli, Vazha Pshavela. W kulturze gruzińskiej odnaleźć możemy silne wpływy greckie, rzymskie, bizantyjskie, a w ostatnim okresie, rosyjskie.

Podobnie jest z miejscową architekturą. Wiele tu zamków, wież, fortyfikacji i kościołów. Najsłynniejsze gruzińskie budowle to fortyfikacje Upper Svaneti, miasto zamek Shatili w Khevsureti, uznawany za jeden z najwspanialszych przykładów architektury średniowiecznej. Warto też zobaczyć ulicę Rustabeli w Tbilisi.

Specjalną tradycją cieszy się w Gruzji kultura spożywania posiłków. Niezwykłe się tzw. Posiłki Supra lub gruziński stół. Szef Supra znany jest jako Tamada, którego rolą jest zapewnienie wszystkim dobrej zabawy. Spożywane potrawy zależą z kolei od części kraju, w której aktualnie się znajdujemy.